Compania de Transport Public (CTP) Cluj-Napoca a lansat licitația privind achiziționarea a 10 autobuze ce vor fi dedicate exclusiv programului de transport pentru elevi. În anunțul postat pe SEAP se arată că CTP intenționează să cumpere maxim 10 autobuze nearticulate “cu platformă de acces coborâtă cel puțin de la prima ușă până în dreptul ușii a doua“. Reprezentanții companiei au estimat că valoarea contractului cadru au ruma să aibă 10.9 miliaone de lei. Valoarea celui mai mare contract subsecvent va fi de 5.483.725 lei fără taxa pe valoarea adăugată ceea ce înseamnă că în primă fază vor fi achiziționate 5 autobuze urmând ca restul de până la 10 autobuze să fie achiziționate de către Primăria Cluj-Napoca.
“Proiectul a fost apreciat de comunitate. 10.000 de elevi au folosit de la începutul anului şcolar autobuzele dedicate. Am conceput cu CTP un plan coerent ca din primăvara anului viitor să extindem proiectul la şcolile din centru. Vom achiziţiona zece autobuze noi, ca în martie 2019 să putem extinde proiectul autobuzelor dedicate elevilor la încă cinci școli din centrul orașului. Am decis să achiziţionăm autobuze şcolare speciale cu dedicaţie pentru acest tip de transport. Atunci, dacă programul este eficient am apăsat butoanele necesare pe două canale: CTP-ul să achiziţioneze în parteneriat cu Primăria autobuzele necesare şi Poliţia Locală să scoată la concurs atâtea posturi câte trebuie ca să avem în fiecare autobuz asigurată prezenţa poliţistului local, astfel ca în primăvară să avem şi oamenii şi infrastructura aferentă”, a afirmat Emil Boc la începutul lunii.
Traseul actual al autobuzelor școlare:
Traseu 1: Bucium -Primăverii – Minerva – Izlazului – Calea Mănăștur – Agronomia – Calea Moților – Memorandumului Sud – Victoria – P-ța A. Iancu – (Str. Constanța – liceul Nicolae Bălcescu/str. Argeș – liceul Avram Iancu / str. Onisifor Ghibu).
Traseu 2: Bucium – Ciobanului – P-ța Flora – Calea Mănăștur – Agronomia – Calea Moților – Memorandumului Sud – Victoria – P-ța A. Iancu – (Str. Constanța – liceul Nicolae Bălcescu/str. Argeș – liceul Avram Iancu / str. Onisifor Ghibu).
Traseu 3: Zorilor – Spitalul de Recuperare Sud – Observatorului Sud – Gh. Doja – Cipariu Nord – P-ța A. Iancu – (Str. Constanța – liceul Nicolae Bălcescu/str. Argeș – liceul Avram Iancu / str. Onisifor Ghibu).
Traseu 4: Str. Unirii - Snagov N. - Borsec N – Bistriței – Septimiu Albini Nord – P-ța Cipariu Nord - P-ța A. Iancu – (Str. Constanța – liceul Nicolae Bălcescu/str. Argeș – liceul Avram Iancu / str. Onisifor Ghibu).
Traseu 5: IRA - Expo Transilvania – Aurel Vlaicu – Arte Plastice – Crinului – Someș – Constanța - (Str. Constanța – liceul Nicolae Bălcescu/str. Argeș – liceul Avram Iancu / str. Onisifor Ghibu).