România - Danemarca 1-1. Echipa națională U21, calficată la EURO 2021

costache

România merge la EURO U21 pentru a doua oară consecutiv, după ce la ediția din 2019 a reușit să ajungă în semifinalele competițieiEchipa națională de tineret a României și-a asigurat calificarea la Campionatul European din 2021 după ce a remizat pe teren propriu cu Danemarca U21, scor 1-1.

Nordicii au deschis scorul în minutul 50 după un penalty acordat eronat. Pașcanu l-a doborât pe Daramy în afara careului, însă arbitrul georgian Georgi Vadacikoria  a dictat penalty. Penalty-ul a fost transformat de Laursen care a șutat pe centrul porții. Tricolorii au egalat  la doar 4 minute prin reușita atacantului CFR însă golul lui Costache a fost anulat pe motiv de ofsaid.

În minutul 57 Sebastian Hausner, după un fault comis asupra lui Alexandru Mățan vede cartonașul roșu și naționala Romaniei avea 30 de minute în superioritate numerică pentru un gol egalizator ce avea să ducă elevii antrenați de  Adrian Mutu la Euro 2021.

În minutul 72, după ce Olaru a șutat din afara careului în  bară, mingea a ajuns la Moruțan, care i-a pasat-o lui Valentin Costache, acesta din urmă împingând balonul în plasă.

În ultimele 10 minute ale partidei nu s-a mai jucat nimic. Danezii, mulțumiți cu rezultatul de egalitate, și-au dorit să termine grupa fără înfrângere și prin urmare nu au forțat. La rândul lor tricolorii, știind că prin jocul rezultatelor din celellate grupe sunt calificați la EURO 2021, au pasat mingea minute la rând de-a latul terenului așteptând fluierul final.

Naționala României U21 s-a calificat la Euro 2021 de pe locul 4 al clasamentului celor mai bune echipe poziționate  pe locul 2 în grupe după Elveția, Portugalia, respectiv Croația.