David Popovici scrie istorie. AUR în proba de 100m

david popovici

David Popovici a câștigat a doua medalie de aur la Campionatele Mondiale de natație, în finala probei de 100 de metri liber. Sportivul a reușit să termine cursa cu timpul de 47,58 secunde.

Luni, David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 200 de metri liber devenind astfel  primul campion mondial din istoria României.  David a plecat de pe culoarul 4, al principalului favorit, și a terminat cursa ”regină” a natației pe primul loc, cu 47.58 secunde. Finișul a fost unul electrizant, Popovici revenind pe ultima parte a distanței. În soatele său s-au clasat francezul Grousset (47.64) și canadianul Liendo Edwards (47.71).

În istoria acestei competiții, un singur sportiv a reușit să câștige probele de 100 și 200 metri liber la aceeași ediție. Este vorba de americanul Jim Montgomery, care a făcut acest lucru tocmai în 1973, la prima ediție a CM, desfășurată la Belgrad.