Universitatea Cluj, prima VICTORIE în Superligă

u cluj

Universitatea Cluj a reușit prima victorie dina ceste sezon  în Superligă după ce a s-a impus la limită în fața CS Mioveni, scor 1-0. Golul studenților a fost marcat în minutul 35 de Edy Fernandes după o pasă servită de Romario Pires peste fudnașii adverși.

Prima repriză a fost una echilibrată, dominată de greșeli individuale și de-o parte și de alta. Două de partea clujenilor, în speță ale lui Ispas, de care n-au știut să profite jucătorii Mioveniului, mai ales Buziuc în min.30, apoi una a portarului Popescu care a ieșit hazardat în min.35, permițându-i lui Ely Fernandes să înscrie pentru 0-1.

Repriza a doua a fost mai încrâncenată însă au lipsit ceea ce ocaziile la poartă . În min.86, Vlădoiu, scăpat singur spre poarta Mioveniului putea închide meciul, însă șutul nu a nimerit poarta.  Studenții s-a apărat bine și cu ajutorul lui Iliev, care are două intervenții excelente în ultimele minute, a reușit să păstreze tabela la 0-1, marcând astfel și prima victorie în Superligă.

CS Mioveni: I. Popescu – Al. Iacob, Scarlatache, Garutti – Oancea, Lixandru, Pop, Şerbănică – Blănaru, Krasniqi, Buziuc
Rezerve: Croitoru – Balaur, Rădescu, Coşereanu, Carnat, Toma, Antal, Burlacu, Kabananga
Antrenor: Flavius Stoican

U Cluj: Iliev – Chipciu, Ilie, Ispas, Briceag – Bic, Pires, Filip – Haită, Bălan, Ely Fernandes
Rezerve: Gorcea – Vlădoiu, Simion, Purece, Remacle, Horşia, Hofman, Moraru, Fulop
Antrenor: Eugen Neagoe

Arbitru: Radu Petrescu / A1: Mircea Grigoriu; A2: Radu Ghinguleac
Arbitru VAR: Horia Mladinovici / Arbitru AVAR: Alexandru Vodă.