Universitatea Cluj, victorie clară cu ACS Energeticianul

universitatea cluj gavra

La reîntoarcerea pe Cluj Arena, Universitatea Cluj s-a impus categroric cu scorul de 3-0 în fața formației ACS Energeticianul.

Partida a avut un start echilibrat însă Gavra, printr-un șut din întoarcere din interiorul careului, a reușit să deschidă scorul încă din minutul 18. După primirea golului jucătorii Energeticianului s-au aruncat în atac însă fără a reuși restabilirea egalității pe tabela de marcaj. Gabi Giurgiu, servit excelent de Florescu, a stabilit scorul pauzei 2-0.

Echipa antrenată de Adrian Falub a încheiat socotelile la 10 minute de la reluarea meciului prin același Gavra, care a deviat o centrare venită de la Căpușăla. Același  Gavra a ratat hat trick-ul în minutul 80 astfel scorul final al partidei a rămas 3-0.

Echipele de start:

Universitatea Cluj: Dur-Bozoancă – Căpușă, Abrudan, Cordoș, Taub – Kofi (Coman ’73), Giurgiu, Florescu – Greu (Dumitrescu ’79), Gavra, Ene
ACS Energeticianul: Moldovan – Petre, Lung, Ninu (Ioniță ‘46), Druga, Tudorache, Stoenac (Ionică ‘53), Neagu, Cioiu, Nicoară (Neacșa ‘62), Rusu.

Universitatea Cluj va disputa următorul meci în 26 august împotriva Politehnicii Timișoara.